Legyünk résen a kullancsokkal!

Legyünk résen a kullancsokkal!

 

Tavasszal a csapadékos időjárás és a felmelegedés kedvező körülményeket biztosít a kullancsok szaporodásának, egyre több élősködő jelenik meg a zöldülő természetben. Nagy számban jelennek meg nem csak a parkokban, erdőkben, de háztájainkon az udvaron, a konyhakertekben is.

Fontos tisztában lennünk azzal, hogy a szabad szemmel alig észrevehető kis rovarok fertőzöttek lehetnek és ez esetben vírusokat és baktériumokat is bejuttathatnak a szervezetünkbe vérszívás közben. Ezek között – az északi féltekén – a kullancs terjesztette encephalitis és a Lyme-kór a leggyakoribb humán megbetegedés. Állataink esetében leginkább a Lyme és a babesiosis kórokozójával okoz betegséget az említett élősködő. A TV Szentendre stábja Dr. Kiss Krisztina gyógyszerészt kérdezte a kullancs csípés tüneteiről, a vérszívó eltávolításának módjáról és a megelőzés lehetőségeiről.

Ahol kullancs veszély van, zárt világos ruházattal, például zokniba tűrt nadrágszárral, riasztószerek használatával és „kullancsvizittel” lehet jelentősen csökkenteni a kockázatot – világított rá interjúnkban Dr. Kiss Krisztina arra, hogy hogyan lehet megelőzni a kullancsok által terjesztett fertőzéseket. 8-10 óra szükséges a fertőzés létrejöttéhez, ezért minél hamarább el kell távolítani a kullancsot. Ehhez egy csipesz is megfelelő. Krémek, olajok, a kullancs testének nyomkodása, roncsolása, tekerő mozdulatok feleslegesek, sőt növelhetik a fertőzést, figyelmeztet a gyógyszerész. A bőrhöz minél közelebb megragadva az állatot, határozott mozdulattal ki kell rántani. Nincs teendő, ha beletörik a feje, az már fertőző anyagot nem tartalmaz, magától ki fog esni. Amennyiben nem vettük észre a kullancs csípést időben, írjuk fel a „kullancstámadás” dátumát a naptárunkba és ha tüneteket észlelünk magunkon, azonnal forduljunk orvoshoz.

Dr. Kiss Krisztina azt tanácsolja, hogy a velünk élő háziállataink, társ-állataink szőrét, bőrfelületét is érdemes átnézni a séták után, hogy ők se betegedjenek meg, illetve véletlenül se hordják be a kullancsot a lakás bútorzatára. Számukra beszerezhetünk a gyógyszertárakban kullancsriasztó készítményeket, de vegyszermentes, környezettudatos megoldásban is gondolkodhatunk: házilag hígíthatunk levendula, geránium illóolajokból olcsó, de hatásos permetet, ami távol tartja az élősködő vérszívókat, embertől, állattól egyaránt.

A legfontosabb az elővigyázatosság: Mielőtt kilépünk a természetbe, tájékozódjunk a kullancs csípés megelőzésének módjairól és tudakozódjunk a fokozottan veszélyes helyekről és időszakról. Hasznos információkat találunk ezzel kapcsolatban az interneten, a kullancsfigyelo.hu illetve a kullancs.hu weboldalakon.